Dlaczego trzeba uczyć się oddechu?

Spis treści

Oddech należy, do czynności, które robimy po prostu automatycznie, dlatego też raczej nie zastanawiamy się, czy prawidłowo oddychamy, bo jakoś nie jest to dla nas takie ważne, nie skupiamy się na tym. Jednak nie każdy wie, że kwestia prawidłowego oddychania jest dla naszego organizmu bardzo ważna i wielu spośród nas oddycha nieprawidłowo, poprzez co upośledza swój organizm. W kulturze Buddyjskiej, mnisi już od setek lat powtarzają, że jeżeli odpowiednio oddychamy, to nie będziemy mieć w życiu żadnych problemów.

Dlaczego świadomy oddech jest taki ważny?

Jeżeli odpowiednio oddychamy i robimy to świadomie, to dzięki temu możemy błyskawicznie zmienić swój nastrój, przestać myśleć o rzeczach, które nas dręczą i po prostu skupić się na relaksie. Możemy spotkać się z różnymi technikami oraz umiejętnościami radzenia sobie ze stresem i wśród nich znajduje się właśnie świadomy oddech, który jest bardzo ważny, jeżeli chodzi o rażenie sobie ze stanami lękowymi oraz ze stresem. Jeżeli chcemy nauczyć się świadomego oddychania, to na początku musimy ćwiczyć nasz oddech przeponowy, ponieważ jest to niezwykle ważne. Przepona stanowi mięsień, który oddziela jamę brzuszną od klatki piersiowej. Każdy oddech przeponowy, który bywa nazywany również brzuszny, powoduje, że do naszego ciała dostarczana jest ogromna dawka tlenu, co sprzyja szybkiej regeneracji organizmu. Dzieli temu mamy ogromną energię oraz siłę, która umożliwia nam radzenie sobie z presją oraz wszelkimi stresami, jakie czekają na nas w życiu codziennym. Przepona, która się porusza, działa jak masaż na nasze serce. Dla osób, które właśnie zaczynają oddychanie poprzez przeponę, może wydawać się to naprawdę trudne. Ale wszystko leży w głowie, dlatego też możemy wyobrazić sobie na przykład balonik czy termofor, który znajduje się w naszym ciele, w miejscu przepony. Kiedy robimy wdech, napełniamy go powietrzem i nasz brzuch się podnosi, natomiast, kiedy wydychamy powietrze, to uchodzi ono z balonika.

Czy oddychamy nieprawidłowo?

Trzeba wiedzieć, że oddech jest bardzo ważny dla naszego organizmu. Jeżeli oddychamy na płytkim poziomie, to wówczas jest to niewystarczające do tego, żeby nasz organizm mógł działać na pełnej mocy. Jeżeli do naszego organizmu trafia zbyt mała ilość tlenu, to wówczas nas organizm nie dostaje baterii do tego, żeby nasze narządy mogły funkcjonować prawidłowo. Dzisiejszy styl życia, a więc na przykład siedząca praca, ciągnący się stres każdego dnia oraz problemy dnia codziennego, powodują, że nasz oddech nie jest wystarczająco głęboki. Część powietrza, które jest niepotrzebne, umieszczona jest w pęcherzykach płucnych. Natomiast w krwi jest za dużo dwutlenku węgla, co powoduje, że nasze komórki nie dostają niezbędnej do działania ilości tlenu.

Jednak nie można też oddychać przesadnie głęboko, ponieważ wtedy możemy zemdleć, a jest to spowodowane tak zwanym efektem Bohra. Efekt ten dotyczy stężenia tlenu oraz dwutlenku węgla, jaki mamy w organizmie. To nie tlen przesądza o tym, czy nasze tkanki są odpowiednio natleniona, ponieważ za uwolnienie tlenu z czerwonej krwinki, odpowiada dwutlenek węgla i jego natężenie w organizmie.

Ostatnie wpisy

Szkoła dobrego snu
Nic prostszego, a efekty mogą zaskoczyć. Teraz trudno o młodych i doświadczonych zarazem.
chętnie pomogę