Największe błędy w trakcie odchudzania

Spis treści

Zachowanie odpowiedniej wagi jest dla niektórych niesamowicie ważne. Zależy bowiem od tego nie tylko wygląd oraz samopoczucie, ale także zdrowie. Duża część osób nie ma jednak pojęcia co robić, aby schudnąć, a następnie z powrotem nie przytyć. Co jest jednak najbardziej szkodliwe dla przebiegu odchudzania?

Jedzenie zbyt mało

Każdy chciałby jak najszybciej zgubić zbędne kilogramy. Nie powinno się jednak przesadzać, ponieważ spowoduje to, iż równie szybko wrócą one z powrotem. Diety 800, 1000, czy też 1200 kcal potrafią dać niesamowite efekty w krótkim czasie, ale gdy tylko się je zakończy, następuje fala napadów głodu i zachcianek na wysokokaloryczne pokarmy. Najlepiej wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, po czym odjąć od niego 300 kcal i powoli obserwować efekty. Trzeba pogodzić się z tym, że skuteczne odchudzanie to długotrwały proces oraz nie ma sensu na siłę go przyspieszać, ponieważ nie prowadzi to do niczego dobrego. Tak restrykcyjne diety skutkują przeważnie rozmaitymi niedoborami, a w konsekwencji między innymi anemią, wypadaniem włosów, czy też złym samopoczuciem.

Złe relacje z jedzeniem

Bardzo często pomija się aspekt psychologiczny odchudzania. Wymaga ono od nas, aby porzucić szkodliwe nawyki. Mowa tutaj, chociażby o jedzeniu, gdy jest się pod wpływem silnych emocji, a także o nagradzaniu się rozmaitymi przekąskami za wykonane zadania. Może to z czasem wymagać nawet wizyty u psychologa, bo skutecznie uniemożliwi utratę zbędnych kilogramów. Motywacja i odpowiednie podejście są w końcu najważniejszymi czynnikami, które wpływają na utratę wagi.

Eliminowanie określonych produktów

Często zdarza się, że osoby na diecie dzielą jedzenia na to dobre i to złe. Do tej drugiej grupy klasyfikują przykładowo słodycze. Są one w takim wypadku całkowicie eliminowane z codziennego jadłospisu. Jak się przeważnie kończy tego typu postępowanie? Po jakimś czasie sięga się po batonik, a następnie zjada się całą reklamówkę słodkości, ponieważ nie można się już dłużej powstrzymać. Rozsądniejszym rozwiązaniem będzie włączenie słodyczy do diety, ale w niewielkich ilościach. Sprawia to, że zachcianki nie pojawiają się aż tak często i łatwiej się im oprzeć.

Mordercze treningi

Dla niektórych przejście na dietę łączy się automatycznie z aktywnością fizyczną. Bardzo dobrze, ponieważ ma ona zdecydowanie pozytywny wpływ na stan zdrowia. Nie powinno się jednak przesadzać, zwłaszcza na początku, gdy nie posiada się zbyt imponującej kondycji. Może to całkowicie zniechęcić do treningów w przyszłości, a u osób ze sporą nadwagą oraz zupełnie niedoświadczonych doprowadzić do kontuzji. Powinno się bowiem najpierw zapoznać z odpowiednią techniką wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Dla niektórych wystarczy na początek regularne wychodzenie na spacery, a następnie stopniowe zwiększanie dawki ruchu. Na pewno nie należy zaczynać przygody ze sportem od czterech treningów w tygodniu, na dodatek długich. Jest to niekorzystne, zwłaszcza przy bardzo niskokalorycznej diecie, ponieważ niepokojąco pogłębia deficyt kaloryczny, co może prowadzić do błyskawicznej rezygnacji ze swoich założeń.