Proteiny w naszej diecie, czyli wpływ białka na organizm

Spis treści

W ostatnim czasie z łatwością możemy zaobserwować rosnący trend na prowadzenie zdrowego stylu życia oraz dbania o własną sylwetkę. Efektem tego jest zwiększająca się ilość osób uczęszczających na siłownie lub podejmująca innego rodzaju aktywność fizyczną. Jednak według wielu ekspertów to nie ćwiczenia pełnią najważniejszą funkcję w budowie postawnej sylwetki, a właśnie dieta. Bogata w składniki odżywcze, może podnieść wydolność naszego organizmu i zapewnić mu witalność na lata, dlatego tak ważne jest, by dowiedzieć się więcej o jednym z jej najważniejszych komponentów- białku.

Słowo „białko” pochodzi z języka greckiego, co oznacza „pierwszorzędne znaczenie”. Białko, podobnie jak węglowodany i tłuszcze, należy do grupy ,,makroelementów, które muszą być dostarczane do organizmu w dużych ilościach. Białka tworzą strukturę naszego ciała, w tym mięśnie, skórę, tkanki narządów, włosy i paznokcie. Pomagają w wywarzaniu enzymów, które regulują nasz metabolizm, wspierają produkcję hormonów, przeciwciał, neuroprzekaźników oraz stymulują wzrost i naprawę komórek. Zasadniczo, organizm ludzki nie jest w stanie bez niego funkcjonować.

Czym dokładnie jest białko?

Aby naprawdę zrozumieć, dlaczego białko jest ważne, zaglądnijmy w nasze organizmy trochę głębiej. Białko zbudowane jest z aminokwasów, które są często nazywane „cegiełkami życia”. Aminokwasy dzielą się na trzy grupy: niezbędne, warunkowo niezbędne i nie niezbędne.

  • Niezbędne aminokwasy: są to aminokwasy, których organizm nie jest w stanie wyprodukować samemu, więc musimy dostarczyć je w naszej diecie.
  • Warunkowo niezbędne aminokwasy: aminokwasy te muszą być również konsumowane i w diecie, ale są konieczne tylko w pewnych warunkach, takich jak podwyższony stres.