Czym jest aromaterapia? jaki ma wpływ na nasz organzim?

Spis treści

Aromaterapia sprowadza się na medycznym zastosowaniu olejków eterycznych, jakie są uzyskiwane z różnego rodzaju roślin, zdecydowanie najczęściej nie bierze się całej rośliny, natomiast tylko jej część, taką jak na przykład liście, kwiaty, łodygi, kory drzew, nasiona, czy też korzenie. Każda z tych właśnie części roślin, charakteryzuje się właściwościami antyseptycznymi, odkażającymi poszczególne orzeźwiają, motywują do działania, wzmagają koncentrację i uwagę, polepszają nasz nastrój, relaksują, jak również zapobiegają depresji. Pozostałe, mogą na przykład pomóc w zasypianiu, załagodzić różne bóle, czy też stanowią afrodyzjaki.

 

Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia stanowi formę medycyny alternatywnej. W aromaterapii stosowane są olejki eteryczne, które mają na celu działać pozytywnie na nasz umysł, nastrój, zdrowie fizyczne, jak również nasze funkcje poznawcze. W aromaterapii stosowane są nie tylko olejki eteryczne, ale również zastosowanie mają kadzidła, oleje kosmetyczne, zioła, hydrozole, jak również inne substancje. Generalnie rzecz biorąc, aromaterapia stanowi metodę terapeutyczną, w której poprzez zmysł węchu, działa się na cały organizm.

 

Jakie olejki eteryczne stosuje się w aromaterapii

Olejki eteryczne stanowią skoncentrowane ekstrakty roślinne, które nazywane są również mieszanką olejków lotnych. W zależności od danego związku lotnego, jaki znajdziemy w olejku, to mogą mieć one różne właściwości. Olejki, mogą być przez nas wykorzystane samodzielnie, jak również możemy je stosować także w mieszankach. Szczególnie często wykorzystywane są olejki z grupy, która wpływa na poprawę naszego samopoczucia, jak również te, które pomagają nam w leczeniu przeziębienia. Olejki eteryczne, które zaliczają się do grupy tych związków poprawiających nastrój, to między innymi lawenda, paczula, wanilia, bergamotka, geranium, jaśmin, grejpfrut, rumianek, kadzidłowiec, czy też nerola. Jeżeli chodzi o olejki, które pomagają nam w zwalczeniu stresu, to zaliczamy do nich, między innymi olejek z płatków róży, lawendowy, rumiankowy, z melisy, bergamotki, szałwii, neroli, bazylii, czy też olejek rumiankowy.

 

Jakie są właściwości oraz zastosowanie olejków eterycznych?

Jak wiadomo, każdy olejek eterycznych, charakteryzuje się określonymi właściwościami. Każdy z kolegów ma podobne działanie odkażające, przeciwzapalne, antybakteryjne, czy też nawet działa przeciwwirusowo. Jeżeli będziemy stosować olejki aromaterapeutyczne, to wówczas znacząco wzmocni to nasz system immunologiczny, nasze krążenie ulegnie znacznej poprawie, jak również olejki takie, mogą mieć działanie przeciwbólowe. Nie można pominąć również tego, że olejki te działają na naszą psychikę. Naturalne olejki eteryczne, mogą znacząco złagodzić bóle głowy, mięśni, bóle stawów, jak również dzięki nim możemy czy ulgę przy katarze, kaszlu, czy też przy kobiecych dolegliwościach. Dzięki temu możemy pozbyć się zmęczenia, zrelaksować się, jak również mają one wpływ na poprawę naszego humoru, jednak nie mogą stosować ich kobiety w ciąży.